رفتن به محتوای اصلی

ایمپلنت یا کاشت دندان

نمونه درمان ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از درمان های جدید در حیطه جراحی دهان است. این یک درمان تخصصی است که جراحی آن توسط متخصص جراحی فک و صورت یا متخصص پریودونتولوژی انجام می گردد که به مدت ۵ سال آموزش تخصصی برای جراحی های دهان و صورت را دیده اند که این دوره بعد از گذراندن دوره دندانپزشکی عمومی می باشد.. درمان ایمپلنت یک درمان تیمی می باشد. پس از اینکه جراحی شما انجام شد برای ساخت روکش دندان نوبت به کار متخصص پروتزهای دندانی می رسد. در این مرکز درمان ایمپلنت به صورت کاملا تیمی تخصصی متشکل از متخصص جراحی فک و صورت و متخصص پروتزهای دندانی انجام خواهد گرفت.

مشاهده نتایج قبل و بعد از بیماران ایمپلنت این مرکز جراحی

برای مشاهده نتایج درمان بیماران ایمپلنت که در این مرکز تخصصی جراحی شده اند می توانید به گالری تصاویر و تصاویر قبل و بعد مراجعه فرمایید.

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت یک پیچ از جنس تیتانیوم می باشد که با روش های خاصی در استخوان فک قرار می گیرد. این پیچ از جنسی می باشد که توانایی جوش خوردن به استخوان فک را دارد و بعد از اینکه ایمپلنت به استخوان فک جوش خورد به عنوان ریشه دندان عمل کرده و توانایی تحمل نیروهای جویدن را دارد.

ایمپلنت

دوره درمان ایمپلنت چه مدت طول می کشد؟

در حالت سنتی و معمول ایمپلنت در یک مرحله جراحی کار گذاشته می شود و پس از گذشتن دوره ترمیم پس از ۳ الی ۶ ماه روکش دائمی دندان روی آن قرار می گیرد. در طی این دوره ۳ الی ۶ ماهه می توان روکش موقتی قرار داد به ویژه در دندان های قدامی که از نظر زیبایی اهمیت دارند.

روش جراحی ایمپلنت چگونه است؟

اگر دندان قبلا کشیده شده باشد با یک برش کوچک یا بدون برش و با استفاده از پانج مخصوص و راهنمای جراحی از قبل ساخته شده ایمپلنت در فک قرار می گیرد. امروزه در اکثر موارد می توان همزمان با کشیدن دندان ایمپلنت را کار گذاشت که در این صورت دوره درمان کاهش یافته و همچنین استخوان فک بهتر حفظ می شود. به پیچی که در فک قرار داده می شود اصطلاحا فیکسچر گفته می شود.

ایمپلنت یک روزه چیست؟ آیا امکان ایمپلنت در یک جلسه وجود دارد؟

بلی در این مرکز تخصصی ایمپلنت در یک جلسه انجام می شود. یعنی همرمان دندان غبر قابل نگهداری کشیده می شود ایمپلنت قرار داده می شود و سپس روکش روی آن قرار می گیرد. اما باید دقت کرد که اولا همیشه نمی توان اینکار را انجام داد و شرایط استخوانی باید مناسب باشد و همچنین روکش دندان که در این جلسه قرار داده می شود موقتی است و پس از گذشت ۳ الی ۶ ماه باید مجددا برای دریافت روکش دائم مراجعه کرد.

ایمپلنت

عوارض ایمپلنت یا کاشت دندان چیست؟

اگر ایمپلنت به طور اصولی و توسط تیم متخصص که آموزش آکادمیک دیده اند و تجربه کافی در این زمینه دارند تقریبا هیچ عارضه ای ندارد.

پبوند استخوان یا پودر استخوان چیست؟

در مواردی که فرد مدت طولانی بدون دندان بوده است استخوان فک شروع به تحلیل می کند در چنین شرایطی استخوان فک به اندازه کافی برای کاشت ایمپلنت وجود ندارد و جراح به شما توصیه میکند که فک باید بازسازی شود.

بازسازی استخوان فک ممکن است با مقدار کمی پودر استخوان به صورت سرپایی انجام شود و در همان مرحله جراحی ایمپلنت نیز انجام گیرد. اما در موارد شدید تر ممکن است بازسازی با پودر استخوان انجام شود و جراح به شما توصیه کند که مرحله بعدی کاشت ایمپلنت انجام گیرد.

در موارد بسیار شدید تحلیل استخوان ممکن است لازم باشد پیوند استخوان از یکی از استخوان های خود فرد انجام شود. گاهی این پیوند استخوانی از داخل دهان مثل قسمت ها عقبی فک پایین یا بالا انجام می شود و گاهی لازم است از استخوان لگن انجام شود. اگر تحلیل استخوان بسیار شدید باشد باید پیوند استخوان از لگن انجام شود. استخوان لگن استخوانی بسیار بزرگ است که می توان مقدار کمی از استخوان آن را برای بازسازی فک برداشت و محل آن بعدا بدون عارضه ای ترمیم خواهد شد. این عمل جراحی یک عمل تخصصی بوده و منحصرا توسط متخصصین جراحی فک و صورت انجام می گیرد و برای انجام آن نیاز به بستری در بیمارستان می باشد اما سایر موارد پیوند استخوان را می توان به صورت سرپایی انجام داد.

سینوس لیفت چیست؟

در فک بالا حفره ای به نام سینوس قرار دارد. در مواردی که مدت زیادی از کشیدن دندان گذشته باشد سینوس به تدریج بزرگتر شده که اصطلاح علمی آن پنوماتیزه شدن می باشد. در چنین شرایطی حجم کافی استخوان برای ایمپلنت وجود ندارد و جراخ باید کف سینوس را بالا ببرد که به این عمل جراحی تخصصی سینوس لیفت گفته می شود. سینوس لیفت نیز با بی حسی موضعی و به صورت سرپایی انجام می شود. ممکن است کاشت ایمپلنت در همان جلسه انجام شود و یا اینکه بعد از جراحی سینوس لیفت حدود ۳ الی ۶ ماه بعد کاشت ایمپلنت انجام شود. اینکه شما به سینوس لیفت نیاز دارید یا نه باید توسط جراح و بعد ازمعاینه و بررسی عکس رادیوگرافی انجام گیرد.

کدام برند ایمپلنت بهتر است؟ انواع برند ایمپلنت چیست؟

یکی از مسائلی که بیماران سوال می کنند و در مورد آن نگرانی دارند برند ایمپلنت است. انواع مختلفی از برندهای ایمپلنت در جهان و ایران استفاده می شود. متاسفانه برخی مراکز درمانی با تبلیغات وسیع در مورد برند ایمپلنت با تعرفه های قیمتی بالا سعی در تبلیغات نادرست دارند. کشورهای پیشرفته در زمینه تولیده فیکسچرهای ایمپلنت شامل سوئیس، آلمان، آمریکا و کره جنوبی می باشند. در جهان بیش از ۱۰۰ نوع برند معتبر و دارای گواهینامه استاندارد وجود دارد.

اما نکته مهمی که وجود دارد این است که نتیجه درمان بیش از برند ایمپلنت به دانش و تجربه جراح و همچنین طرح درمان درست و مهم تر از همه اینها به کیفیت استخوان بیمار بستگی دارد. بنابراین نباید روی برند ایمپلنت حساسیت نشان دهید و جراح با تجربه برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرد با تجربه و دانش تخصصی خود مناسب تربن نوع ایمپلنت را برای شما انتخاب خواهد کرد. پس بهتر است به جراح خود اعتماد داشته باشید و از بابت برند ایمپلنت نگرانی و حساسیت نداشته باشید.

در زیر برخی از مطرح ترین و پر استفاده ترین برندهای ایمپلنت را برای شما لیست کرده ایم:

ITI Strauman: اشترومن یکی از معروف ترین و مطرح ترین کمپانی ها و مراکز تحقیقاتی در زمینه ساخت اینپلنت های دندانی و قطعات وایسته آن می باشد. و یک برند سوییسی می باشد.

SiC: یکی دیگر از برندهای مطرح ایمپلنت سوییسی می باشد.

BioHorizon: ایمپلنت بیوهورایزن یکی از شرکتهای مطرح ایمپلنت در دنیا می باشد که محصول کشور آمریکا می باشد.

Zimmer Biomet: زیمر نیز یکی از ایمپلنت های برند آمریکایی می باشد که در ایران نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

Dentsply Sirona (Previously Astra Tech) : برند آسترا نیز از ایمپلنت های مطرح می باشد که کمپانی و شعبه مرکزی آن در سوئد می باشد.

Bego: بگو یکی از برندهای ایمپلنت آلمانی می باشد.

Xive: زایو نیز یک برند ایمپلنت آلمانی می باشد که درجه کیفی خوبی برخوردار است.

Dentium Implantium: یکی از ایمپلنت های قدیمی و درجه ۱ ساخت کره جنوبی می باشد که در ایران نیز طرفداران زیادی دارد.

Dio: دایو نیز یکی از برندهای معروف و پیشگام ایمپلنت در کره جنوبی می باشد.

Osstem: استم نیز یک برند ایمپلنت است که کمپانی آن در کره جنوبی قرار دارد.

همان طور که در بالا ذکر شد بیش از صد نوع برند ایمپلنت در دنیا وجود دارد و لیست بالا فقط برخی از آنها می باشند. مثلا در ایران ایمپلنت های Dio, Implantium, Lunar, Dentis, SNUC, Sewon Medix, Megagen, Osstem, Biotech, Ufit, CSM, Cowellmedi و … همگی از کره جنوبی وارد شده و همگی اگر به صورت صحیح استفاده شوند کیفیت خوبی دارند. نکته مهم در مورد ایمپلنت این است که تاییدیه بهداشت و درمان اروپا و ایران را داشته باشد و کشور سازنده اهمیت چندانی ندارد. برای مثال یک برند آلمانی تاییدیه اروپا را ندارد و در اروپا اجازه فروش و توزیع ندارد در حالیکه صدها برند ایمپلنت کره جنوبی در اروپا به صورت وسیع استفاده می شوند بنابراین نمی توان گفت ایمپلنت آلمانی از کره ای بهتر است.

بازگشت به بالا
جستجو