رفتن به محتوای اصلی
نکاتی در مورد بستن فک با سیم بعد از جراحی فک

یکی از سوالاتی که بسیاری از افراد قبل از جراحی فک میپرسند در مورد بستن فک بعد از جراحی می باشد. این امر برای خیلی از افراد باعث نگرانی می شود. چرا که افراد تصور میکنند با بستن فک به بکدیگر امکان صحبت کردن و غذا خوردن و حتی نفس کشیدن (!) از آنها گرفته می شود. بستن فک با سیم های مخصوص انجام می شود. اینکار هم بعد از جراحی شکستگی فک و هم بعد از جراحی ارتوگناتیک که به دلایل زیبایی انجام می شود ممکن است انجام گیرد.

چرا بعضی مواقع بستن فک با سیم باید انجام شود؟

به دلیل اینکه یکی از اصول جوش خوردن استخوان در محل صحیح بی حرکت بودن آن است. با توجه به اینکه استحوان فک پایین متحرک است و در حین حرف زدن و غذا خوردن دائما در حال حرکت می باشد ممکن است در شرایط خاصی بستن فک با سیم لازم شود.

آیا واقعا بستن فک با سیم آنقدر که فکر میکنیم سخت و دشوار است؟

ناحیه دهان و فک از این جهت که هم در صحبت کردن و هم در غذا خوردن نقش اصلی را دارد منحصر به فرد است. اما از طرفی فعالیت های روزمره مختل نمی شود. مثلا فرض کنید کسی که دست راستش شکسته و در گچ یا آتل قرار دارد و یا کسی که دچار شکستگی پا یا لگن شده و در گچ می باشد از بسیاری جهات دچار اخلال در زندگی روزمره می شود. بنابراین بستن فک آنقدر که تصور می کنید سخت نیست. یکی از مهم ترین اثرات بستن فک با سیم اختلال در تغذیه بعد از جراحی فک  می باشد که در نتیجه ی اختلال در تغذیه معمولا کاهش وزن بعد از جراحی فک شایع می باشد.

بستن فک با سیم چگونه انجام می شود؟

اگر جراحی ارتوگناتیک فک انجام می دهید از براکت های ارتودنسی برای بستن فک انجام می شود اما اگر ارتودنسی ندارید و فک شما شکسته است معمولا از نوعی سیم بندی به اسم آرچ بار (Arch bar) استفاده می گردد که در شکل زیر می بینید. گاهی از پیچ های مخصوصی که در فک بسته می شود برای بستن فک استفاده می شود.

بستن فک با سیم

بستن فک با سیم

بستن فک چه زمانی انجام می شود؟ آیا فک من بعد جراحی بسته می شود؟

اینکه فک یک نفر بعد از جراحی بسته شود یا نه کاملا بستگی به شرایط دارد. بنابراین بهترین جواب این است که : مشخص نیست.
بستن فک بعد جراحی به شرایط شما، میزان ناهنجاری شما، نوع ناهنجاری و همچنین وضعیت ارتودنسی و جفت شدن دندان ها بستگی دارد. برای مثال اگر فک پایین بسیار عقب باشد و دندان ها نیز وضعیت ایده آلی نداشته باشند و کاملا روی هم جفت نشوند احتمال اینکه فک شما بعد جراحی بسته شود بسیار زیاد است.

اگر فک شما به دلیل شکستن نیاز به جراحی دارد، بستن فک بعد از جراحی بستگی به نوع شکستگی دارد. در مواردی که شکستگی از نوع خرد شدگی باشد یا شکستگی در ناحیه مفصل فک باشد لازم است بستن فک با سیم انجام شود.

به یاد داشته باشید:
اینکه می گویند فلان جراح همیشه فک را بعد جراحی می بندد  و فلان جراح خیر به هیچ وجه درست نیست و به شرایط بستگی دارد.
اگر یک جراح بعد از عمل فک شخص دیگری را بست دلیل نمیشود شما را نیز همینگونه درمان کند.

سیم بندی بعد شکستگی فک

سیم بندی بعد شکستگی فک

عوارض بستن دو فک به هم بعد از جراحی

همان طور که حدس زدید مهمترین عارضه اختلال در تغذیه می باشد و در نتیجه عارضه اصلی کاهش وزن می باشد. این برای افرادی که چاق هستند یا اضافه وزن دارند یک فرصت است. اگر نگران وزن از دست رفته خود هستید باید بدانید که تقریبا تمام وزن کم شده طی این مدت با تغذیه صحیح بعد از باز شدن فک ها ظرف چند هفته بازیابی خواهد شد.
استفاده از مکمل های تغذیه استاندارد که به صورت پودر مخلوط در آب می باشد توصیه می شود که می توانید این مکمل ها را از داروخانه ها تهیه کنید. مصرف آب گوشت و آبمیوه های طبیعی در این مدت به دریافت پروتئین و ویتامین های طبیعی کمک میکند. در مطلبی دیگر در مورد تغذیه به طور کامل بحث شده است.

رعایت بهداشت بعد بستن دو فک به هم

بستن فک باعث می شود نتوانید به طور کامل به دندان ها و زبان دسترسی داشته باشید در نتیجه رعایت بهداشت در زمان بسته بودن فک به یکدیگر کمی دشوار است. از طرفی در این دوره به دلیل وجود برش در دهان رعایت بهداشت بسیار مهم و الزامی است. استفاده از دهانشویه های آنتی باکتریال، آب نمک رقیق یا سرم شستشو و مسواک نرم و کوچک برای تمیز کردن سیم های داخل دهان و سطوح بیرونی دندان ها الزامی است.

آیا با وجود بستن فک با سیم می توان صحبت کرد؟

بلی. می توانید امتحان کنید! در زمان بسته بودن فک و روی هم قرار دادن دندان ها امکان ادا کردن تمام کلمات وجود دارد و برای مخاطبین نیز صحبت شما واضح است و از این جهت مشکلی وجود نخواهد داشت.

آیا تنفس دچار مشکل می شود؟

بعد از بستن فک با سیم یا با کش تنفس دهانی کمی دشوارتر از حالت عادی خواهد شد اگر صرفا تنفس دهانی دارید و بینی شما کاملا مسدود است تنفس کمی مشکل می شود. با استفاده از قطره بینی و شستشوی بینی می توانید به باز بودن مسیر بینی برای تنفس راحت تر کمک کنید.

چه مدت فک بسته می شود؟

اگر قرار به بستن فک با سیم باشد معمولا حدود ۴ هفته بسته می شود. ممکن است با کش الاستیک بسته شود که در این صورت مقداری آزادی حرکت دارد یا با سیم بسته شود که در این صورت کاملا ثابت می شود. همان طور که گفتم بعد از جراحی شکستگی فک نیز در شرایطی لازم است فک با سیم بسته شود.

سخن آخر:
بستن دو فک به یکدیگر بعد از جراحی فک آنقدر که تصور میکنید سخت نیست و شاید دردسر آن از گچ گرفتن یک دست یا پا کمتر باشد. بنابراین خیلی نگران این موضوع نباشید. از طرفی بستن فک اغلب به ثبات طولانی مدت نتیجه جراحی و روند درمان کمک میکند بنابراین اگر جراح لازم دانست فک شما بعد جراحی برای ١ ماه بسته باشد این به نفع خود شما خواهد بود.

103
دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین محبوب ترین
اطلاع رسانی
Avina
Avina

سلام من الان تقریبا یک ماه جراحی دو فک انجام دادم ولی یه طرف صورتم ورم خیلی زیادی داره و صورتم بخصوص لب و چانم بیحس برا رفع کبودی و بی حسی باید چیکار کنم

مهسا
مهسا

سلام من الان ۶ روز جراحی فک کردم
فک پایین عقب و فک بالا جلو ولی الان فک پایین جلو و انحراف داره به دکتر جراحم گفتم گفت مشکلی نیست با کش وسیم فک عقب میره الان ۳ روز فکمو با کش بستن ولی انحراف پیدا کرده به سمت چپ و یه طرف فک پایینم عقب یه طرف جلو ایا ممکن با بستن کش و سیم فک پایین عقب بره یا متاسفانه بد جراحی شدم و نیاز به جراحی دوباره هست

سینام
سینام

سلام دکتر جان ببخشید من الان پنج روزی هس عمل کردم فک پایینمو شکسته بود با ارچ بار بستن با سیم بعد این دکتره من میگه دو هفته دیگه باز میکنه سیم دهنمو ب نظر شما بعدش حتما باید با کش بسته بشه یا نه؟

فاطمه
فاطمه

باسلام ،من یک ماه پیش عمل جلو آوردن فک پایین رو انجام دادم ،در بیست روز اول فکم با سیم بسته نشد و فقط کش داشتم
بعد از بیست روز طرف چپ صورتم ورم شدید کرد ،که دکترم گفت عفونت کرده
الان دندونام رو با سیم بسته،
ایا تاثیری در بهبود عفونت و یا جوش خوردن داره ؟ ایا احتمال داره بخوان پیچ رو در بیارن؟
ممنون میشم جواب بدید

Asiyeh
Asiyeh

سلام دکتر جان خسته نباشید لطفا بنده رو راهنمایی بفرمایید
فک بالای من جلو و شو لثه دارم فک پایین هم عقب هست تصمیمم به جراحی دارم آیا عمل سنگینی میشه این سه مورد با هم
چون چند جا به من گفتن عمل فک بالا سنگینه و اذیت میشی
ممنون میشم راهنمایی کنید.

ماهورا
ماهورا

سلام خسته نباشید
من فک پایینم عقب بود، چند روزه که عمل کردم. الان که فک پایین جلو اومده، یکی از دندون های پایین به روکش دندون بالا میخوره، خیلی درد داره، راهی داره که فک من رو باز کنن، دندونم رو تراش بدن؟ اخه دکتر گفته فک من باید تا ۲ ماه بسته باشه

علی
علی

با سلام خدمت جناب دکتر من تقریبا ۴۰ روز پیش تصادف کردم و فک پایینم طرف چپ و گونه ام شکست تقریبا میشه گفت پودر شد بود ، عمل که کردم تقریبا یک ماهی دهنم سیم کشی شده بود بعد از یک ماه که سیم کشی ها باز شد الان حدود ۱۰ روزه از باز کردن سیم ها میگذره ولی وقتی شب ها میخوام بخوابم اطراف ناحیه گوش سمت راستم خیلی درد میگیره ولی وقتی پا میشم اصلا احساس نمیکنم میشه راهنمایی کنید،؟؟؟؟ نیمه چپ صورتمم یکم بالاتر سمت راستم هست چون پیچ و پلاک مخصوصا اطراف چشمم و گونه… ادامه »

ج
ج

سلام خدمت جناب دکتراگرکسی احتیاج به عمل فک داشته باشه عقب یاجلوبردن فک طبق استانداردی هست؟ یااینکه سلیقه ای هست ؟ممکن هست جراحی بیشتریاکمترعقب یاجلوببرد؟

سهیل رستمی
سهیل رستمی

با سلام من یک هفته قبل با دوچرخه زمین خوردم متخصص فک و صورت ترک در قسمت چپ فکم تشخیص دادن گفتن فکم رو سیم ببنداما گفتن اگه رعایت کنم غذای میکس ومایعات استفاده کنم بدون بستن سیم خوب میشه میخواستم نظر بدید آیا من برای بستن سیم اقدام کنم یا خیر چهارده سال دارم فکم هم فیکس هست روی هم و ورم هم ندارم روی صورت لطفا راهنمایی کنید ممنون

Amir
Amir

عرض سلام و روزبخیر من بیست وپنج روز پیش عمل جلو بردن فک پایین رو انجام دادم و در این مدت طبق دستور جراح، فکم با پنج کش بسته بود و الان بعد از بیست پنج روز پزشک ارتودنس گفتن کش هارو تا ماه آینده نیاز نیست ادامه بدم موقتا، میخواستم بدونم حذف کش بعد از این مدت و باز بودن فک تا ماه بعد ایرادی نداره؟ سپاسگزارم جناب دکتر

میلاد عباسی
میلاد عباسی

درود لطفا منو راهنمایی کنید خیلی نگرانم دو هفته پیش عمل کردم و با سیم فکم بسته بود دیروز رفتم سیمو وا کرد و کش برام گذاشت و مقداریم کش داد که خودم عوض کنم به نظرتون من موقعی کشا رو دندونامه میتونم دهنمو بازو بسته کنم یا به هیچ وجه نباید تکونش بدم؟؟؟

امید محمدی
امید محمدی

سلام بنده سال ۸۶عمل فک داشتم به علت تصادف هردو فکم پلاتین دارد الان بعد ۱۴سال در یک مصاحبه متوجه شدم که فکم فقط در هنگام بازشدن فقط دو انگشت بیشتر باز نمیشه ۴۰سال دارم و از مشکلات دیگر گفته شد که من بعلت باز نشدن فک دارای کلمه خوری هم هستم و تلفظ غیر صحیح کلمات از باز نشدن فک است را حل یا دستگاه برای باز کردن فک پیشنهاد میکنید

mahmood
mahmood

ببخشید یه سوال داشتم اگه میشه جواب بدین من الان نزدیک ۵ماهه ازعمل فک پایین به خاطر شکستگی میگزره هنوز کنار گوش هام ورم داره احساس میکنم استخوان یکم بیرون زدگی داره آیا از بین میره یا نه

mahmood
mahmood

با سلام خسته نباشد من ۴ماه پیش تصادف کردم فک پایینم از سه جا شکست ۲ماه با سیم بسته بودن الان نزدیک ۲ماهه سیم هارو باز کردن فکم ۴سانت باز میشه دکتر میگه باید۳انگشت میانی باز کنی تا ارچ بار هارو باز کنم بعدش یه سوال داشتم من هنوز صورتم یکم ورم داره و کنار گوش هام بیرون زدگی استخوان کاملا معلومه آیا از بین می‌ره یا نه

امیر
امیر

سلام دوست عزیز موقعی که سیمکشی دندان هاتو باز میکرد درد نداشت اصلا ؟؟

mahmood
mahmood

سلام سیم های وسطی رو که اصلا بی حسی لازم نیست هیچی حس نمیکنی باز میکنه
ارچ بار هارو هم بی حسی موضعی می‌کنه اونقدری درد نداره نتونی تحمل کنی خیلی ناچیزه تقریبا ۲۰دقیقه می‌کشه باز کردنش

مرتضی
مرتضی

سلام من یک هفته اس تصادف کردم و سمت چپ صورتم ورم داره و فکم شکسته مشکل من برا بستن آرچ بار اینه که چند تا از دندونام شکسته.سوال من اینه اگه الان من سیم ببندم دندونای شکسته ام اذیت نمیکنه و یا عفونت نمیکنه در طول این مدتی که سیم بستم؟

سارا
سارا

سلام و عرض ادب. من ۳ هفته از جراحی دو فک و چانه ام میگذره. سیمهارو باز کردن و کش جایگزین شده.
میخواستم بدونم چون گفتن باید فک و ورزش بدم که باز بشه، کشهارو چیکار کنم؟ با کش که فک باز نمیشه اصلا

عارف
عارف

سلام من ۲ روزه که تصادف کردم و فک پایین سمت چپم شکسته رفتم پیش متخصص گفت چون صورتت ورم داره باید یه هفته صبر کنی تا ورم صورتت بخوابه تا بعد عمل کنیم.(در ضمن نمی تونم دهنمو زیاد باز کنم و حرف بزنم و غذای سفت بخورم) نظر شما چیه ممنون

مرصاد
مرصاد

سلام خسته نباشید
بنده تا چند هفته دیگر جراحی دو فک دارم
فک بالا بنده مشکل تنگی دارد و تنفس از راه بینی برایم مشکل است
بعد از جراحی با وجود بسته بودن دو فک باز هم میتوان تنفس دهانی انجام داد یا ناممکن است ؟

زهرا
زهرا

سلام من ۱۷ آذر فک پایینم که رو به جلو حرکت کرده بود عمل کردم و یک ماه دندونای بالا و پایین رو با سیم بسته بود و تازه دندونامو باز کرده ولی هنوز سیم فک بالا و پایین هست.دندونای پایین و بالا خوب روی هم جفت نمیشه یعنی باید خودم با دقت دندونارو جا به جا کنم تا روی هم فیکس کنم.وقتی حواسم نیست یهو متوجه میشم فک پایین عقب رفته که دندونا عقب تر از دندونای بالا قرار میگیره.البته دکتر گفت که میگه کی باید ارتدونسی کنم.
بنظر شما الان فک پایین و دندونام مشکلی داره؟
ممنون میشم پاسخ بدید

Atena
Atena

سلام شبتون بخیر. من ۵روزی میشه جراحی دو فک داشتم. فقط اینکه یه سوال برای دوستانی که جراحی داشتند آیا برای شما هم پیچ یا پلاتین گذاشتن توی فک و اینکه آیا برمیدارن؟؟؟؟؟؟

مبین
مبین

سلام من هم جراحی فک انجام دادم و عملم هم بایمکس یعنی دوبک بوده نگران نباشین پیچ و پلاتین ها بعد مدتی جذب میشن

adib
adib

سلام خسته نباشید
من حدود یه ماه پیش تصادف،کردم فکم شکست الان سیم کشی،کردن قفله چهارروزدیگه بازش می کنن خواستم بدونم وقتی بازش می،کنن درد داره؟؟بیهوشم می،کنن یامیبرن اتاق عمل؟؟
خیلی استرس دارم لطفاجواوب بدهید

افشار
افشار

سلام .برای یستن سیم ها چی؟؟خیلی درد داشت؟؟من فکم شکسته میخوان با سیم ببندن خیلی استرس دارم😔😔😭😭

Ali
Ali

سلام عمل جراحی فک بالا کردم
تقریبا۲۵ روز عمل کردم
باکش بسته شده
کاهش وزن دارم
چه مدت دیگه راحت میتونم غذا بخورم؟
حس میکنم دندان های عقب درست جفت نشدن
اصلاح میشه
فکم خسته شده بخاطر بسته شدن

سالار
سالار

منم همینطور بودم واسه من فک پاینم بود ٢۵روز دیگه تحمل کن بعد اروم اروم شروع کن به غذا خوردن

پرستو
پرستو

سلام منم فک پایینم مشکل داره دوس دارم جراحی کنم ولی خیلی میترسم. شما که انجام دادید راضی هستید؟ به سختیش می ارزه؟

رومینا
رومینا

من الان فکم با سیم بسته هست اصلا انجام نده

امیرعلی بابایی
امیرعلی بابایی

انجام بده

مهسا
مهسا

خیلی سختهههههه من الان سیم تو دهنمه

پرستو
پرستو

یعنی نمی ارزه به سختیش؟

مبین
مبین

سلام مطمئن باشید به سختیش می ارزه نتیجه بعد عمل اینقدر خوش آینده که اگه دردی هم باشه قابل تحملش میکنه نتیحه عمل

ج
ج

ببخشیدمن یک ماه هست عمل فک انجام دادم ولی فکرمیکنم صورتم حالت طبیعی نداره شمابعدازچقدرصورتتون به حالت طبیعی برگشت

پرستو
پرستو

شما چند وقته عمل کردید؟

سالار
سالار

سلام من حدود ٨ماهه عمل کردم بعد مدام زیر نظر پزشکم بودم بعد کرونا اومد دیگه ترسیدم برم الان همیچیم خوبه ولی هنو سیم های دندونم هست (ارچ بار)میخواستم ببینم مشکلی پیش نمیاد چجوریه؟؟

افسون
افسون

سلام من شش ماه دیگه قرار عمل فک بالا رو انجام بدم میخواستم بپرسم بیحسی انجام میگیره یا بیهوش میکنن چون یکم ترس بیهوشی رو دارم

سالار
سالار

سلام منم فک پاینم عمل کردن بیهوش میکنن به مدت ٣-۴ساعت چون فک باید بشکونن عمل کنن بعد فکتو ارچ بار میزنن بعد با سیم یا کش میبندن

Mehdi
Mehdi

سلام من فکم شکسته بود ت تصادف عمل شدم بعد ی ماه بک باز کردن ولی من کلا ی سانت دهنم باز میشه ی هفته ای میشه ک باز کردن باید پیش چ متخصصی برم تا مثل قبل یشم مشکل غذا خوردن دارم خودش ک باز نمیشه لطفا جواب بدید دکتر

حسین
حسین

با عرض سلام من دوهفته پیش تصادف کردم و مفصل فکم شکسته الان ۳ روزه فکم رو باسیم بستن ولی احساس میکنم خیلی سفت بستن چون انگاری دندون هام داره میره توی لثه هام این مشکلی نداره؟؟؟

عباس
عباس

با سلام خسته نباشید من تقریبا حدود ۲۰ روز میشه که هردو فکمو عمل کردم ۶ روز اول هر دو فکم با سیم بسته شده بود و اصلا هم دردی نداشتم روز هفتم دندونامو خیلی سفت تر بستن و بعد با کش محکم تر کردن که می گفتن فک من زود خوب شده این کار برای هفته ی بعد دود من امروز وقتی میخواستم دندونامو بشورم یکی از قلاب های دکتر افتاد و یکی از کش های براکتم هم افتاده الان سیمم به یکی از دندونام وصل نیست دکتر به ۳ روز دیگه وقت داده جای نگرانی هست ؟؟؟ و… ادامه »

وحید
وحید

سلام بازکردن فک نیاز به اتاق عمل وبیحسی دارد واگربی حس نکنیم درد دارد

نگین
نگین

سلام من ۲۳ روزه که عمل جراحی دو فک کردم و فکمو با کش بسته بودن سه روز دیگه قرار بود کشامو بردارن ولی دیشب یکیش پاره شد وقت دکترمم سه روز دیگه س مشکلی پیش نمیاد؟؟؟؟

پدرام
پدرام

بعد یک سوال دیگه من فکم تا ١ ماه با کش بسته بود
بعد یک ماه که برداشتم فکم همونجوری مونده بود کلا نیم سانت باز میشد با تمرینای خودم تو خونه رسیده به ٢.۵ سانت میخواستم بدونم مثل روز اول میشه فکم ؟؟
چون هرچی میگذره باز شدنش دیرتر و سختتر میشه

zoya
zoya

سلام.من بعد از جراحی فک، مایعات استفاده کردم
الان دکترم گفته ک میتونم غذای له و میکس شده هم بخورم، ولی فکم هنوز با کش بسته ست.
میخواستم بدونم میشه تا حدی فک رو باز کنم تا بشه غذای نرم خورد؟؟ یه وقت فک دچار مشکل نشه!
البته منظورم جویدن نیست، فقط تا حدی که غذا وارد شه، باز کنم.

پدرام
پدرام

سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
من از ناحیه فک و گونه جراحی شدم به علت شکستگی
بعد از عمل ورم خیلی زیادی داشتم و حدودا ٢ ماه گذشته از روز اول کمتر شده ولی به نظرم به یک اندازه مانده و دیگه تغییری نمیکنه
دکتر فک و صورتم میگه باید هر روز حوله ی گرم و مرطوب بذاری ولی به فیزیوتراپم میگم میگه پک یخ بذار
من ماندم چیکار کنم لطفا راهنماییم کنین ممنونم

فاطمه
فاطمه

منم جراحی فک انجام دادم. که بهم گفتن تا دو روز اول یخ بزار و بعد از اون حوله‌ی گرم و مرطوب.
یخ بخاطر اینکه که کبود نشه. گرما بخاطر اینکه ورمش بخوابه.
من تقریبا ۲-۳ هفته بعد از عمل، ورم صورتم خوابید.
و اصلا هم کبودی نداشتم.

نرگس
نرگس

سلام خوشبحالت من خیلی استرس دارم چندماه دیگه جراحی دوفک دارم میترسم بی حسیش طول بکشه تا زشت تر بشم

پدرام
پدرام

مرسی از راهنماییتون ❤️

آرش
آرش

سلام
من هر دو فکم رو عمل کردم ولی دندونهام روی هم قرار نمیگیرن (مخصوصا دندون های وسط) جراح با سیم دندون های بالا و پائین رو بسته به هم . ولی احساس میکنم این بستن تاثیری رو کاهش فاصله بین دندون های بالا و پایینم نداره . آیا میشه به تاثیر سیم ها امیدوار بود یا نه ؟

نیوشا
نیوشا

سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
من ۲شهریور جراحی هردو فکو انجام دادم اما سمت چپ صورتم کنار بینیم یه چیزی اندازه نخود که دست می کشم حسش میکنم اما تو ظاهر مشخص نیست میخواستم بدونم چیه؟
بعد اینکه ورم صورتم هنوز هست میخوام بدونم تا کی صورتم ورم داره

عاطفه
عاطفه

سلام اقای دکترمن۸روزفک بالاوپایین وچانه روعمل کردم والان لب وچانه ام بی حسه ونمیتونم بخندم لبام ازیه حدی بیشترکش نمیادکه زیادجذاب نیست دلیلش چی میتونه باشه بخاطرورم هامه یالبام کوچیکه یا؟؟؟

مبین
مبین

عمل شما دقیقا عملیه که من انجام دادم دکتر گفت به مرور بی حسی لب ها از بین میره و همینطورم شده نسبا به اوایل خیلی فرق میکنه

بازگشت به بالا
جستجو