رفتن به محتوای اصلی
نکاتی در مورد بستن فک با سیم بعد از جراحی فک

نکاتی در مورد بستن فک با سیم بعد از جراحی فک

یکی از سوالاتی که بسیاری از افراد قبل از جراحی فک میپرسند در مورد بستن فک بعد از جراحی می باشد. این امر برای خیلی از افراد باعث نگرانی می شود. چرا که افراد تصور میکنند با بستن فک به بکدیگر امکان صحبت کردن و غذا خوردن و حتی نفس کشیدن (!) از آنها گرفته می شود. بستن فک با سیم های مخصوص انجام می شود. اینکار هم بعد از جراحی شکستگی فک و هم بعد از جراحی ارتوگناتیک که به دلایل زیبایی انجام می شود ممکن است انجام گیرد.

چرا بعضی مواقع بستن فک با سیم باید انجام شود؟

به دلیل اینکه یکی از اصول جوش خوردن استخوان در محل صحیح بی حرکت بودن آن است. با توجه به اینکه استحوان فک پایین متحرک است و در حین حرف زدن و غذا خوردن دائما در حال حرکت می باشد ممکن است در شرایط خاصی بستن فک با سیم لازم شود.

آیا واقعا بستن فک با سیم آنقدر که فکر میکنیم سخت و دشوار است؟

ناحیه دهان و فک از این جهت که هم در صحبت کردن و هم در غذا خوردن نقش اصلی را دارد منحصر به فرد است. اما از طرفی فعالیت های روزمره مختل نمی شود. مثلا فرض کنید کسی که دست راستش شکسته و در گچ یا آتل قرار دارد و یا کسی که دچار شکستگی پا یا لگن شده و در گچ می باشد از بسیاری جهات دچار اخلال در زندگی روزمره می شود. بنابراین بستن فک آنقدر که تصور می کنید سخت نیست. یکی از مهم ترین اثرات بستن فک با سیم اختلال در تغذیه بعد از جراحی فک  می باشد که در نتیجه ی اختلال در تغذیه معمولا کاهش وزن بعد از جراحی فک شایع می باشد.

بستن فک با سیم چگونه انجام می شود؟

اگر جراحی ارتوگناتیک فک انجام می دهید از براکت های ارتودنسی برای بستن فک انجام می شود اما اگر ارتودنسی ندارید و فک شما شکسته است معمولا از نوعی سیم بندی به اسم آرچ بار (Arch bar) استفاده می گردد که در شکل زیر می بینید. گاهی از پیچ های مخصوصی که در فک بسته می شود برای بستن فک استفاده می شود.

بستن فک با سیم

بستن فک با سیم

بستن فک چه زمانی انجام می شود؟ آیا فک من بعد جراحی بسته می شود؟

اینکه فک یک نفر بعد از جراحی بسته شود یا نه کاملا بستگی به شرایط دارد. بنابراین بهترین جواب این است که : مشخص نیست.
بستن فک بعد جراحی به شرایط شما، میزان ناهنجاری شما، نوع ناهنجاری و همچنین وضعیت ارتودنسی و جفت شدن دندان ها بستگی دارد. برای مثال اگر فک پایین بسیار عقب باشد و دندان ها نیز وضعیت ایده آلی نداشته باشند و کاملا روی هم جفت نشوند احتمال اینکه فک شما بعد جراحی بسته شود بسیار زیاد است.

اگر فک شما به دلیل شکستن نیاز به جراحی دارد، بستن فک بعد از جراحی بستگی به نوع شکستگی دارد. در مواردی که شکستگی از نوع خرد شدگی باشد یا شکستگی در ناحیه مفصل فک باشد لازم است بستن فک با سیم انجام شود.

به یاد داشته باشید:
اینکه می گویند فلان جراح همیشه فک را بعد جراحی می بندد  و فلان جراح خیر به هیچ وجه درست نیست و به شرایط بستگی دارد.
اگر یک جراح بعد از عمل فک شخص دیگری را بست دلیل نمیشود شما را نیز همینگونه درمان کند.

سیم بندی بعد شکستگی فک

سیم بندی بعد شکستگی فک

عوارض بستن دو فک به هم بعد از جراحی

همان طور که حدس زدید مهمترین عارضه اختلال در تغذیه می باشد و در نتیجه عارضه اصلی کاهش وزن می باشد. این برای افرادی که چاق هستند یا اضافه وزن دارند یک فرصت است. اگر نگران وزن از دست رفته خود هستید باید بدانید که تقریبا تمام وزن کم شده طی این مدت با تغذیه صحیح بعد از باز شدن فک ها ظرف چند هفته بازیابی خواهد شد.
استفاده از مکمل های تغذیه استاندارد که به صورت پودر مخلوط در آب می باشد توصیه می شود که می توانید این مکمل ها را از داروخانه ها تهیه کنید. مصرف آب گوشت و آبمیوه های طبیعی در این مدت به دریافت پروتئین و ویتامین های طبیعی کمک میکند. در مطلبی دیگر در مورد تغذیه به طور کامل بحث شده است.

رعایت بهداشت بعد بستن دو فک به هم

بستن فک باعث می شود نتوانید به طور کامل به دندان ها و زبان دسترسی داشته باشید در نتیجه رعایت بهداشت در زمان بسته بودن فک به یکدیگر کمی دشوار است. از طرفی در این دوره به دلیل وجود برش در دهان رعایت بهداشت بسیار مهم و الزامی است. استفاده از دهانشویه های آنتی باکتریال، آب نمک رقیق یا سرم شستشو و مسواک نرم و کوچک برای تمیز کردن سیم های داخل دهان و سطوح بیرونی دندان ها الزامی است.

آیا با وجود بستن فک با سیم می توان صحبت کرد؟

بلی. می توانید امتحان کنید! در زمان بسته بودن فک و روی هم قرار دادن دندان ها امکان ادا کردن تمام کلمات وجود دارد و برای مخاطبین نیز صحبت شما واضح است و از این جهت مشکلی وجود نخواهد داشت.

آیا تنفس دچار مشکل می شود؟

بعد از بستن فک با سیم یا با کش تنفس دهانی کمی دشوارتر از حالت عادی خواهد شد اگر صرفا تنفس دهانی دارید و بینی شما کاملا مسدود است تنفس کمی مشکل می شود. با استفاده از قطره بینی و شستشوی بینی می توانید به باز بودن مسیر بینی برای تنفس راحت تر کمک کنید.

چه مدت فک بسته می شود؟

اگر قرار به بستن فک با سیم باشد معمولا حدود ۴ هفته بسته می شود. ممکن است با کش الاستیک بسته شود که در این صورت مقداری آزادی حرکت دارد یا با سیم بسته شود که در این صورت کاملا ثابت می شود. همان طور که گفتم بعد از جراحی شکستگی فک نیز در شرایطی لازم است فک با سیم بسته شود.

سخن آخر:
بستن دو فک به یکدیگر بعد از جراحی فک آنقدر که تصور میکنید سخت نیست و شاید دردسر آن از گچ گرفتن یک دست یا پا کمتر باشد. بنابراین خیلی نگران این موضوع نباشید. از طرفی بستن فک اغلب به ثبات طولانی مدت نتیجه جراحی و روند درمان کمک میکند بنابراین اگر جراح لازم دانست فک شما بعد جراحی برای ١ ماه بسته باشد این به نفع خود شما خواهد بود.

9+

49
دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین محبوب ترین
اطلاع رسانی
adib
مهمان
adib

سلام خسته نباشید
من حدود یه ماه پیش تصادف،کردم فکم شکست الان سیم کشی،کردن قفله چهارروزدیگه بازش می کنن خواستم بدونم وقتی بازش می،کنن درد داره؟؟بیهوشم می،کنن یامیبرن اتاق عمل؟؟
خیلی استرس دارم لطفاجواوب بدهید

Ali
مهمان
Ali

سلام عمل جراحی فک بالا کردم
تقریبا۲۵ روز عمل کردم
باکش بسته شده
کاهش وزن دارم
چه مدت دیگه راحت میتونم غذا بخورم؟
حس میکنم دندان های عقب درست جفت نشدن
اصلاح میشه
فکم خسته شده بخاطر بسته شدن

سالار
مهمان
سالار

منم همینطور بودم واسه من فک پاینم بود ٢۵روز دیگه تحمل کن بعد اروم اروم شروع کن به غذا خوردن

سالار
مهمان
سالار

سلام من حدود ٨ماهه عمل کردم بعد مدام زیر نظر پزشکم بودم بعد کرونا اومد دیگه ترسیدم برم الان همیچیم خوبه ولی هنو سیم های دندونم هست (ارچ بار)میخواستم ببینم مشکلی پیش نمیاد چجوریه؟؟

افسون
مهمان
افسون

سلام من شش ماه دیگه قرار عمل فک بالا رو انجام بدم میخواستم بپرسم بیحسی انجام میگیره یا بیهوش میکنن چون یکم ترس بیهوشی رو دارم

سالار
مهمان
سالار

سلام منم فک پاینم عمل کردن بیهوش میکنن به مدت ٣-۴ساعت چون فک باید بشکونن عمل کنن بعد فکتو ارچ بار میزنن بعد با سیم یا کش میبندن

Mehdi
مهمان
Mehdi

سلام من فکم شکسته بود ت تصادف عمل شدم بعد ی ماه بک باز کردن ولی من کلا ی سانت دهنم باز میشه ی هفته ای میشه ک باز کردن باید پیش چ متخصصی برم تا مثل قبل یشم مشکل غذا خوردن دارم خودش ک باز نمیشه لطفا جواب بدید دکتر

حسین
مهمان
حسین

با عرض سلام من دوهفته پیش تصادف کردم و مفصل فکم شکسته الان ۳ روزه فکم رو باسیم بستن ولی احساس میکنم خیلی سفت بستن چون انگاری دندون هام داره میره توی لثه هام این مشکلی نداره؟؟؟

عباس
مهمان
عباس

با سلام خسته نباشید من تقریبا حدود ۲۰ روز میشه که هردو فکمو عمل کردم ۶ روز اول هر دو فکم با سیم بسته شده بود و اصلا هم دردی نداشتم روز هفتم دندونامو خیلی سفت تر بستن و بعد با کش محکم تر کردن که می گفتن فک من زود خوب شده این کار برای هفته ی بعد دود من امروز وقتی میخواستم دندونامو بشورم یکی از قلاب های دکتر افتاد و یکی از کش های براکتم هم افتاده الان سیمم به یکی از دندونام وصل نیست دکتر به ۳ روز دیگه وقت داده جای نگرانی هست ؟؟؟ و… ادامه »

وحید
مهمان
وحید

سلام بازکردن فک نیاز به اتاق عمل وبیحسی دارد واگربی حس نکنیم درد دارد

نگین
مهمان
نگین

سلام من ۲۳ روزه که عمل جراحی دو فک کردم و فکمو با کش بسته بودن سه روز دیگه قرار بود کشامو بردارن ولی دیشب یکیش پاره شد وقت دکترمم سه روز دیگه س مشکلی پیش نمیاد؟؟؟؟

پدرام
مهمان
پدرام

بعد یک سوال دیگه من فکم تا ١ ماه با کش بسته بود
بعد یک ماه که برداشتم فکم همونجوری مونده بود کلا نیم سانت باز میشد با تمرینای خودم تو خونه رسیده به ٢.۵ سانت میخواستم بدونم مثل روز اول میشه فکم ؟؟
چون هرچی میگذره باز شدنش دیرتر و سختتر میشه

zoya
مهمان
zoya

سلام.من بعد از جراحی فک، مایعات استفاده کردم
الان دکترم گفته ک میتونم غذای له و میکس شده هم بخورم، ولی فکم هنوز با کش بسته ست.
میخواستم بدونم میشه تا حدی فک رو باز کنم تا بشه غذای نرم خورد؟؟ یه وقت فک دچار مشکل نشه!
البته منظورم جویدن نیست، فقط تا حدی که غذا وارد شه، باز کنم.

پدرام
مهمان
پدرام

سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
من از ناحیه فک و گونه جراحی شدم به علت شکستگی
بعد از عمل ورم خیلی زیادی داشتم و حدودا ٢ ماه گذشته از روز اول کمتر شده ولی به نظرم به یک اندازه مانده و دیگه تغییری نمیکنه
دکتر فک و صورتم میگه باید هر روز حوله ی گرم و مرطوب بذاری ولی به فیزیوتراپم میگم میگه پک یخ بذار
من ماندم چیکار کنم لطفا راهنماییم کنین ممنونم

فاطمه
مهمان
فاطمه

منم جراحی فک انجام دادم. که بهم گفتن تا دو روز اول یخ بزار و بعد از اون حوله‌ی گرم و مرطوب.
یخ بخاطر اینکه که کبود نشه. گرما بخاطر اینکه ورمش بخوابه.
من تقریبا ۲-۳ هفته بعد از عمل، ورم صورتم خوابید.
و اصلا هم کبودی نداشتم.

پدرام
مهمان
پدرام

مرسی از راهنماییتون ❤️

آرش
مهمان
آرش

سلام
من هر دو فکم رو عمل کردم ولی دندونهام روی هم قرار نمیگیرن (مخصوصا دندون های وسط) جراح با سیم دندون های بالا و پائین رو بسته به هم . ولی احساس میکنم این بستن تاثیری رو کاهش فاصله بین دندون های بالا و پایینم نداره . آیا میشه به تاثیر سیم ها امیدوار بود یا نه ؟

نیوشا
مهمان
نیوشا

سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
من ۲شهریور جراحی هردو فکو انجام دادم اما سمت چپ صورتم کنار بینیم یه چیزی اندازه نخود که دست می کشم حسش میکنم اما تو ظاهر مشخص نیست میخواستم بدونم چیه؟
بعد اینکه ورم صورتم هنوز هست میخوام بدونم تا کی صورتم ورم داره

عاطفه
مهمان
عاطفه

سلام اقای دکترمن۸روزفک بالاوپایین وچانه روعمل کردم والان لب وچانه ام بی حسه ونمیتونم بخندم لبام ازیه حدی بیشترکش نمیادکه زیادجذاب نیست دلیلش چی میتونه باشه بخاطرورم هامه یالبام کوچیکه یا؟؟؟

فاطمه
مهمان
فاطمه

سلام
من ده روز هستش که جراحی هردو فک رو انجام دادم والان فکم بسته هستش باسیم
قراره باکش بسته بشه
میخاستم بپرسم وقتی کش هست از بیرون دیده میشه؟چقد میشه دهن رو باز کرد و غذا میشه خورد عایا؟!

رعنا
مهمان
رعنا

سلام اقای دکتر من یک ماه و نیم پیش جراحی کردم از همون روز اول با کش فک منو بستند ولی لبهامم بهم نمیرسید .الان دهانم کاملا باز مونده دکتر ارتودنسی میگه این اپن بایتو جراح حین جراحی باید میبست نه من . با وجود اینکه فاصله ای بین دندانها نیست ایا دهانم بسته میشود با ارتودنسی ؟ ممکنه همینجور بمونه؟

نيما
مهمان
نيما

سلام ببخشید من فک پایینم شکسته اما جابه جا نشده یه هفته پیش جراحی کردم دکتر برایم کش گذاشته اما برا یم دشواراست اگر کش ها را باز کنم چه میشود؟

محمد
مهمان
محمد

سلام من دچار شکستکی فک پایین شده ام و الان نزدیک به ۴۰روز است که فکم بسته است به نظر شما ۴۰روز برای شکستکی کافی نیست؟؟

سعید
مهمان
سعید

سلام من فک پایینم شکسته و عمل کرده ام و دندانها سیم پیچی شده و بسته شده است ولی هنوز در کنار گوش بیرون زدگی استخوان را حس میکنم.دکترم گفته که هفته بعد بجای سیم ها از کش استفاده میکنه که فک به سر جای خودش برگرده.اگر دندون ها روی هم دقیق سیم پیچی شده چطور هنوز استخوان فک سر جای خودش نیست و بیرونه؟

eli
مهمان
eli

باز کردن فک نیاز به عمل و بیهوشی داره آیا؟

علی
مهمان
علی

سلام من امروز فکم رو باز کردم ولی دهانم به طور کامل باز نمیشه راه حلی براش وجود داره؟

امیر
مهمان
امیر

سلام درد داره باز کردن اون سبم ها و میدونید چجوری بسته شده

بازگشت به بالا
جستجو