رفتن به محتوای اصلی
جراحی جابجایی عصب فک پایین

جراحی جابجایی عصب فک پایین

در داخل فک پایین یک کانال استخوانی وجود دارد که عصب فک تحتانی(inferior alveolar) از داخل آن عبور می کند. عصب فکی تحتانی یکی از سه شاخه عصب سه قلو می باشد که حس ناحیه پایینی صورت مثل دندانهای فک پایین، لب پایین و چانه را عصب دهی می کند.
گاهی اوقات برای گذاشتن ایمپلنت در ناحیه فک پایین استخوان به اندازه کافی وجود ندارد و گذاشتن ایمپلنت باعث آسیب رسیدن به عصب فک پایین شده و به دنبال آن ممکن است بی حسی لب پایین و چانه برای مدت طولانی و گاهی به صورت دائمی ایجاد شود. در چنین مواقعی لازم است جراحی جابه جایی عصب فک پایین انجام شود تا عصب از مسیر ایمپلنت خارج شده و به کنار رانده شود. در ادامه چگونگی انجام جراحی و پرسش های مرتبط با آن را ذکر میکنم.
  • جراحی جا به جایی عصب فک چگونه انجام می شود؟

در جراحی جابجایی عصب فک دیواره استخوانی کانال عصب برداشته شده و عصب از داخل کانال خارج می شود تا ایمپلنت قرار داده شده باعث آسیب به آن نشود.
جابجایی عصب فک پایین

جابجایی عصب فک پایین

  • چه موقع جراحی برای جابجایی عصب لازم است؟

وقتی استخوان به اندازه کافی وجود نداشته باشد و امکان پیوند استخوان نیز وجود نداشته باشد
  • عوارض جراحی عصب فک پایین چیست؟

پس از عمل جا به جایی عصب فک پایین بی حسی موقتی در ناحیه لب پایین و چانه ایجاد خواهد شد اما با گذشت چند هقته بر طرف می شود. که این بی حسی لب و چانه عارضه اصلی جراحی جابجایی عصب می باشد.
تورم، کبودی، خونریزی و … نیز مانند هر جراحی دیگری ممکن است رخ بدهد.
 
  • امکان آسیب دائم به عصب حسی فک پایین وجود دارد؟

بلی. اما اگر جراحی به درستی انجام شود آسیب دائمی نخواهیم داشت
  • هزینه جراحی جابجایی عصب فک چقدر است؟

این جراحی؛ یک عمل تخصصی است که صرفا توسط جراح فک و صورت انجام می شود. هزینه عمل بستگی به شرایط و مواد استفاده شده طی جراحی دارد.

پرسش و پاسخ

guest
0 پاسخ
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بازگشت به بالا
جستجو