رفتن به محتوای اصلی
بی حسی زبان بعد از جراحی دندان عقل : آسیب عصب زبان

بی حسی زبان بعد از جراحی دندان عقل : آسیب عصب زبان

یکی از عوارض ناگوار جراحی در ناحیه عقب دهان، آسیب به عصب حسی زبان می باشد. بی حسی زبان بعد از جراحی دندان عقل اگر توسط جراح فک و صورت انجام شود بسیار نادر است. زبان یکی از اعضای بسیار مهم بدن می باشد که دارای عصب گیری پیچیده و متنوعی می باشد. حرکت زبان، حس زبان و حس چشایی زبان هر کدام عصب جداگانه ای دارند. عصب حسی زبان (که عصب لینگوال نام دارد)  به خصوص در ناحیه دندان عقل بسیار نزدیک به سطح لثه میباشد و به همین دلیل در معرض آسیب می باشد و در صورت بی دقتی دندانپزشک  امکان آسیب رسیدن به این عصب وجود دارد. یکی از اصول اولیه که تمام متخصصین جراحی فک و صورت آموزش می بینند نحوه محافظت از این عصب حین انجام جراحی در ناحیه دندان عقل می باشد. به همین دلیل است که انجام جراحی دندان عقل در عین سادگی می تواند عوارضی مثل بی حس شدن زبان به همراه داشته باشد.

خوشبختانه عصب حرکتی زبان با عصب حسی آن متفاوت است و دو عصب جداگانه عصب دهی زبان را انجام می دهند. عصب حرکتی زبان در عمق گردن قرار گرفته و آسیب به آن در کارها و جراحی های رایج غیر ممکن است. عصب حرکتی زبان آسیب نمیبیند. همچنین عصب حس چشایی نیز متفاوت است بنابراین حس چشایی نیز مختل نخواهد شد.

بنابراین  شما فقط حس گزگز و مورمور و سر شدگی در ناحیه یک سمت زبان خود میکنید و حرکت و حس چشایی هیچ آسیبی نمیبیند. این بی حسی و کرخت شدن زبان می تواند اذیت کننده باشد زیرا زبان دائما در حالت حرکت و لمس غذا و عناصر داخل دهان می باشد. بی حسی زبان بعد از جراحی دندان عقل هیچ نمود خارجی ندارد و در ظاهر و تکلم هیچ تغییری ایجاد نخواهد شد.

علت بی حسی زبان بعد از جراحی دندان عقل چیست؟

در مورد علت بی حسی زبان بعد از جراحی دندان عقل همان طور که در بالا گفتم عصب حسی زبان در ناحیه دندان عقل نزدیک سطح لثه قرار گرفته و اگر حین جراحی کشش یا ضربه با وسایل جراحی به آن ناحیه وارد شود می تواند باعث آسیب دیدگی عصب زبان شود و متعاقب آن حس یک سمت زبان مختل شود. در شکل زیر خط زرد بالایی عصب زبان (Lingual nerve) می باشد که همان طور که می بینید ارتباط نزدیکی با دندان انتهایی که همان دندان عقل می باشد؛ دارد.

بی حسی زبان بعد از جراحی دندان عقل

بی حسی زبان بعد از جراحی دندان عقل

کدام قسمت زبان بی حس می شود؟

عصب زبانی، حس عمومی دو سوم جلویی زبان را تامین می کند که در شکل زیر به صورت آبی نشان داده شده است. حس عمومی شامل احساس گرما، سرما، درد، لمس و فشار می باشد. (همان طور که در بالا گفتم حس چشایی و حرکت زبان مختل نمی شود یعنی تغییری در درک مزه غذا ایجاد نمی شود و از این بابت نباید نگران باشید). بی حسی زبان بعد از جراحی دندان عقل شامل قسمت آبی رنگ در شکل زیر می باشد یعنی دو سوم جلوی زبان در یک طرف.

بی حسی زبان بعد از جراحی دندان عقل

بی حسی زبان بعد از جراحی دندان عقل

آیا حس طبیعی زبان بعد از بیحس شدن برمی گردد؟

به طور کلی تمام اعصاب پس از آسیب به درجات مختلفی ترمیم می شوند. اینکه میزان بازگشت حس به حالت طبیعی چقدر باشد کاملا بستگی به میزان آسیب دارد. اگر آسیب در حد کشش مختصر تا متوسط باشد (که اصطلاحا به آن نوروپراکسی گفته می شود) ترمیم خود به خود طی چند هفته تا چند ماه صورت می گیرد. اگر آسیب دیدگی به دلیل قطع عصب (برای مثال به تیغ جراحی یا وسیله جراحی) باشد برگشت حس طبیعی بسیار بعید است.به طور کلی ترمیم عصب زبان ضعیف است به طوری که ذکر شده کمترین میزان ترمیم عصب حسی در ناحیه صورت مربوط به عصب زبانی میباشد. بنابراین اگر آسیب دیدگی زیاد باشد احتمال اینکه حس آن به حالت طبیعی بر نگردد زیاد است و این خبر بدی برای کسی که عصب زبانش آسیب دیده میباشد. اما اگر عصب به طور کامل قطع نشده باشد و فقط دچار کشیدگی شده باشد احتمال برگشت حس به حالت طبیعی وجود دارد بنابرین باید همچنان امیدوار باشید.

روش های درمانی بی حسی زبان چیست؟

یکی از روش های جدید درمانی برای برگشت سریعتر حس زبان استفاده از لیزر می باشد. تابش لیزر کم توان به ناحیه عصب زبانی باعث تحریک عصب شده و به ریکاوری سریعتر عصب کمک می کند (به این روش درمانی LLLT گفته می شود که در ایران نیز قابل انجام است: Low Level Laser Therapy). معمولا چند جلسه لیزر تراپی لازم است. طبق تحقیقات لیزر تاثیر زیادی در ترمیم و ریکاوری عصب دارند اما همان طور که گفته شده میزان ترمیم به درجه آسیب بستگی دارد. اگر آسیب در حد کشیدگی و کوفتگی باشد معمولا بعد از چند جلسه لیزر تراپی حس به طور کامل برمیگردد.

یکی دیگر از موارد مصرف میزان زیاد ویتامین B می باشد. به دلیل اینکه ثابت شده ویتامین ب به ترمیم اعصاب کمک می کند معمولا در صورت آسیب به اعصاب به بیماران توصیه می شود مکمل های ویتامین ب برای حداقل چهار هفته استفاده کنند این مکمل ها می تواند به صورت آمپول (آمپول نوروبیون) به صورت هفتگی یا قرص های ب کمپلکس به صورت روزانه باشد.

روش های جراحی مختلفی مثل پیوند عصب، عصب مصنوعی، استفاده از رگ برای ترمیم عصب نیز وجود دارد اما با توجه به سختی و عوارض عمل و موفقیت پایین معمولا توصیه نمی شود.

بهترین زمان شروع درمان بعد بی حسی زبان چه موقع است؟

هنوز بهترین زمان برای شروع درمان و لیزر تراپی بعد بی حس شدن زبان به طور قطعی مشخص نشده اما بهتر است هر چه سریعتر طی یک الی سه هفته پس از آسیب عصب زبان درمان لیزر شروع شود.

17+

52
دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین محبوب ترین
اطلاع رسانی
شفایی
شفایی

سلام منم ۵ روز هست دندان عقلم رو جراحی کردم وسمت چپ زبانم بی حس هستش، این کامنت هارو خوندم خیلی ترسیدم، باید چیکار کنم؟؟ با عکس نمیشه فهمید عصب چقدر اسیب دیده؟؟

شراره موسوی
شراره موسوی

سلام وقت بخیر من ۶ ماه پیش جراحی دندون عقل کردم توسط جراح فک و صورت معروف ولی متاسفانه عصب زبانیم اسیب دیده دکتر گفتن که با همه رعایت ها و دقیق بودن برای هر بیمار یا جراحی ممکنه عوارض پیش بیاد و متاسفانه منم جز همونا هستم بسیار هم خوب برخورد کردن اما من میخوام شکایت کنم ، خواستم ببینم روند شکایت چطوره؟ ایا جراح کامل مقصر شناخته میشه و به من چیزی تعلق میگیره؟

نگار
نگار

سلام عوارض قطع کامل عصب لینگوال در مجاور ریشه دندان سراتینیوس پایین چیست؟

علی دایی
علی دایی

یه دونه ر داده

عباس شاهدی
عباس شاهدی

خانم نگار اصلا از شما انتظار نداشتم

ابولقاسیم عباسی سرچشمه
ابولقاسیم عباسی سرچشمه

دانشجوی گرامی، هدف من از دادن تکلیف اینست که خودتان به دنبال جواب بروید؛ نه اینکه در سایت ها از دیگران بپرسید.
خانم نگار من لیست کلاس تان را چک میکنم و بعد از اینکه اسمتان را پیدا کردم نمره این تکلیف را به شما نمیدهم.
موفق باشید

فاطمه
فاطمه

سلام
من بعد از گذشت یک ماه از جراحی دندان عقل سمت چپ پایینم هنوز احساس سری در زبانم دارم در کامنت ها خوندم که پاسخ دادید احساس سرما و گرما هم از بین میره ولی من سرماو گرمای غذا رو در سمت چپ زبانم حس میکنم و این حس سری بیشتر در قسمت عقب و روی زبانم هست نه قسمت زیرین یا جلوی آن. آیا با این اوصاف باز هم احتمال قطع شدن کامل عصب هست؟امیدی به ترمیم عصب هست؟من واقعانگرانم

رضا
رضا

سلام چطور باید بفهمیم که عصب تا چه حد أسیب دیده؟ ایا راهی وجود داره؟

مهمان
مهمان

سلام
من ۴ روزه پیش دندون عقل پائین سمت چپ رو کشیدم، در هنگام زدن آمپول بی حسی یک لحظه انگار زبونم و برق گرفت، بعدش هم دکتر دندون عقلم و بدون هیچ مشکلی کشید، الآن بعد از گذشت ۴ روز سمت چپ زبونم به مقدار ۱۰ درصد بی حس هست و مزه ها هم به خوبی متوجه نمی شم، امکان بهبود وجود داره؟

الهام
الهام

سلام
لطفا راه ارتباطی شماره تماس یا ادرس جهت لیزر بی حسی زبان بفرمایید

الهام
الهام

سلام . من ۵ روز هست ک دندون عقلم رو جراحی کردم و متاسفانه سمت چپ زبانم بی حس شده و در هنگام حرکت دادن زبان دچار کشیدگی میشه و کمی هم مورمور میشه. الان این متن و کامنت ها رو خوندم خیلی ترسیدم ک برنگرده به حالت عادی. دندانپزشک هم گفتن تا سه ماه قرص ویتامین ب۱ ۳۰۰ بخورم و یک آمپول بتامتازون‌اِل‌آ بزنم و چندماه طول میکشه که برگرده. الان که توی سرچ ها به این صفحه رسیدم و لیزردرمانی رو راه موثری عنوان کردین سریعا با شماره های بالای سایت تماس گرفتم ک در شبکه وجود نداشت… ادامه »

Arisa Haghipour
Arisa Haghipour

Salam azizam mishe begid khob shodin ya na? Manam mese shomam

ساناز
ساناز

سلام دقیقا یکسال پیش دندون عقل بالای سمت راستم رو کشیدم بدونه جراحی ولی دندونم خیلی بزرگ و کج داخل گونم رفته بود دکتر بدونه عکس گرفتن کشیدن وبعد از کشیدن خیلی درد می‌کرد جای کشیدنش و سوزش حدود ۱۰ روز بعد از کشیدنش ک جای خود دندون عقل درد داشت حس کردم هر روز گونه سمت راستم سنگین میشه و نیم کره زبونم دقیقا همون سمت راست زبونم سوزش گرفت الان عین این یک سال سوزش نیمه زبان و سنگینی گونه دارم ۵۰تا دکتر رفتم کسی تشخیص نداد گفتن همه چیز و معاینه طبیعی و نرماله آخرین دکتر گفت… ادامه »

Eli
Eli

سلام من دو هفته هست که یکی دندان عقلم رو جراحی کردم و زبانم هنوز بی حسه و هیچ مزه ای رو نمیفهمم آیا مشکلی برای عصب پیش اومده یا طبیعیه و درس میشه ؟؟

امید
امید

سلام؛؛امکان رخ دادن بی حسی زبان بعد از جراحی دندان عقل وجود دارد؛ که معمولا برطرف میشود مگر اینکه آسیب وارده شدید باشد؛؛؛ اگر این بیحسی همچنان ادامه دارد حتما برای شروع درمانهای کمکی به متخصص جراح فک و صورت مراجعه کنید؛؛ ** البته لازم به ذکر است که عدم توانایی درک مزه، هیچ ارتباطی به آسیب به عصب زبانی ندارد و به هیچ وجه ارتباطی به جراحی دندان عقل شما ندارد**

سعید
سعید

سلام و درود
ضمن سپاس از مطالب مفید ، لطفا در مورد روش ها و اقدامات طبیعی به جز قرص و لیزر که بیان شد و بتوان درمان رو تسریع کرد و به فرایند ترمیم عصب زبان کمک کرد راهنمایی کنین. مثلا حرکت های خاص فک یا زبان یا گیاه خاص و … با تشکر

دیانا
دیانا

سلام من خرداد ۹۸ جراحی دندان عقل فک جوش انجام دادم . بعد از جراحی تا۲۴ مشکلی نداشتم ولی بعد از ان سمت چپ زبانم بیحس و سنگین شد. بانظر همان دکتر به مدت ۹ماه ویتامین B1 300 مصرف کردم به امید بهبودی . ولی تغییری حاصل نشد. الان به پزشک دیگری مراجعه کردم و لیزر درمانی شروع کردم . کمی وضعیت تغییر کرده و سوزش دارم و لی اثری از بهبودی نیست. قرص های ال کارنیتین و گاباپنتین و کلوناز پام هم مصرف میکنم. خواستم بدونم آیا واقعا امیدی به درمان هست ؟؟؟؟ چون هزینه زیادی برای لیزر متحمل… ادامه »

ساناز
ساناز

سلام دقیقا منم خرداد پارسال این مشکل پیش اومد تا الان
بهبود پیدا کردین؟چیکار کردین؟

دیانا
دیانا

سلام خیر متاسفانه . به عنوان یه واقعزت پذیرفتمش

دیانا
دیانا

سلام من خرداد ۹۸ جراحی دندان عقل فک جوش انجام دادم . بعد از جراحی تا۲۴ مشکلی نداشتم ولی بعد از ان سمت چپ زبانم بیحس و سنگین شد. بانظر همان دکتر به مدت ۹ماه ویتامین B1 300 مصرف کردم به امید بهبودی . ولی تغییری حاصل نشد. الان به پزشک دیگری مراجعه کردم و لیزر درمانی شروع کردم . کمی وضعیت تغییر کرده و سوزش دارم و لی اثری از بهبودی نیست. قرص های ال کارنیتین و گاباپنتین و کلوناز پام هم مصرف میکنم. خواستم بدونم آیا واقعا امیدی به درمان هست ؟؟؟؟ چون هزینه زیادی برای لیزر متحمل… ادامه »

Aydin
Aydin

سلام، من ۲ ماه پیش فک پایین و ۲تا دندان عقل پایین را جراحی کردم و فک رو به اندازه ۸ میلیمتر به جلو آوردن . بعد از جراحی عفونت شدید داشتم به دلیل اوردن استخوان اضافه و جا ماندن مقداری از دندان در لثم و همچنین پلاک های بین فک به بدن جواب نداد و باعث شدم باز عمل کنم. الان بعد از عمل کاملا هر ۲ طرف زیر چانم بی حسه ، سمت چپ خیلی بیشتر و همچنین سمت راست زبانم کاملا بی حسی کامل گرفته و نوک زبانم گزگز و سوزش داره. دلیل این سوزش ها چیست… ادامه »

اشکان
اشکان

با سلام یکماه هست جراحی دندون عقل داشتم سمت چپ و دقیقا نصف سمت چپ زبونم بیحس هست و کمی نوک زبونم گزگز میکنه…دکتر لیزر تراپی نوشته که هنوز شروع نکردم.ولی باتوجه به اینکه بعد یکماه هیچ بیحسی کم‌نشده احساس میکنم آسیب جدی باشه..
آیا میتونم از دکتر شکایت کنم و طلب طول درمان و یا دیه بکنم یا میخان از دکتر طرفداری کنن؟ اگر میشه کجا باید مراجعه کنم؟؟

یاسمن
یاسمن

من که الان حدود ۵ ساله عمل کردم و در حرکت و مزه مشکلی ندارم ولی هنوز که هنوزه بی حسه البته حس گزگز موقع نخ دندان کردن بهم دست میده اگه بهش فکر نکنم خیلی یادم نمی افته و ذهنم نادیده ش میگیره بی حسی طوری هست که اگه زبونمو گاز بگیرم دردم نمیگیره ولی کاملا حس میشه اما سوالی که ذهنمو درگیر کرده اینه اگه عصب قطع شده چرا بعضا احساس میشه؟و اگر کامل قطع نشده ۵ سال زمان کافی برای برگشت نیست؟

هادي ابراهيم پور
هادي ابراهيم پور

سلام
آیا بی حسی زبان که هنگام جراحی دندان عقل رخ داده موضوعی است که با دقت بیشتر جراح می توانست رخ ندهد؟
و آیا می شود در چنین مواقعی شکایتی از جراح داشت؟و مسئله را بصورت حقوقی دنبال کرد؟

مهنام
مهنام

درود برشما وقت بخیر
من تقریبا یک سال و نیم از جراحی دندان عقل پایینم میگذره و همچنان بعد از این مدت نصف زبانم هنوز بی حس مانده. آیا امیدی به خوب شدن کاملش هست؟

Omid
Omid

توروخدا کمکم کنید خیلی نگرانم.الان ۳ماهه دندونم عقل سمت چپ پائین رو جراحی کردم و کشیدم.اما حس چشایی سمت چپ زبانم رو کامل از دست دادم وهیچ مزه ای حس نمیکنم در سمت چپ زبانم.یکمم حس سوزن شدن داره

محمد
محمد

سلام من دندان عقل پایین سمت راست را جراحی کردم
از بعد جراحی سمت راست زبانم مومور و کمی بی حس هستش
دکتر قبل جراحی بهم گفت امکان داره برا همیشه بی حس بشه
الان واقعا برا همیشه بی حس میمونه؟؟؟

اسمادهقانی
اسمادهقانی

سلام..چهار روز است دندان عقلم را کشیده ام اما سمت چپ زبانم بی حس است وگاهی اوقات سر زبانم میسوزد و مور مور میکند ب مدت۱۰ثانیه و دوباره برمیگردد ب حالت بی حسی..ایا این بی حسی برطرف میشود؟؟چند روز طول میکشد

نسرین
نسرین

حس زبانتون برگشت؟ من هم در حال حاضر همین شرایط رو دارم

مهمان
مهمان

با سلام
کاش دوستانی که زبان شون بهتر شده کامنت بزارن.

بازگشت به بالا
جستجو